Wyjazd szkoleniowy do Rzymu

Wyjazd szkoleniowy do Rzymu

W dniach 27-31 maja 2023 r. pod przewodnictwem Pani prof. ucz. dr hab. Barbary Strzałkowskiej, kierownik kierunku, oraz Pani mgr Agnieszki Czyż-Mańkowskiej, wykładowcy przedmiotów praktycznych turystycznych, studenci Chrześcijańskiej turystyki religijnej UKSW wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Rzymu i Watykanu. Studenci mieli stawić się na Lotnisku Chopina w Warszawie o godzinie 13:30. Po bezproblemowym przejściu kontroli bagażu, samolot do Rzymu odleciał o godzinie 16:00.

Wszyscy dotarli na lotnisko Fiumicino w Rzymie o 18:30. Stamtąd odbył się przejazd do miejsca zakwaterowania – Theresianum, uczelnia i dom pielgrzyma na terenie parafii świętego Pankracego. Następnie wszyscy udali się spacerem do pobliskiej restauracji “Eden”, gdzie mogli na koniec pierwszego dnia pobytu, skosztować wielu przysmaków domowej, włoskiej kuchni.

Drugiego dnia wyjazdu, po wczesnej pobudce, wszyscy wybrali się komunikacją miejską w stronę Watykanu. Studenci Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej brali tam udział w modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra. Był to dzień szczególnie ważny dla społeczności akademickiej USKW, ponieważ 28.05 obchodzimy święto naszego Uniwersytetu, w rocznicę śmierci naszego Patrona – bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Poza zwiedzaniem, każdy miał okazję samemu wykazać się wiedzą prywatną oraz tą zdobytą podczas wykładów na uniwersytecie na temat miejsc, które były w planie wyjazdu.

Każdy miał szansę dokładnie przyjrzeć się monumentalnej kolumnadzie Berniniego, masywnemu obeliskowi z czasów cesarza Kaliguli, bezpośredniemu miejscu zamachu na Jana Pawła II oraz spektakularnej fasadzie Bazyliki św. Piotra. Uczestnicy szkolenia mieli też zaszczyt odwiedzenia Domu Głównego Salwatorianów, z tarasu którego rozpościerał się cudowny widok na panoramę Watykanu i Rzymu. Zwiedzono również takie obiekty jak: Piazza di Spagna, zamek św Michała Archanioła, Most Umberto I, Bazylika św. Andrzeja oraz Via Condotti znana z drogich i luksusowych sklepów. Gościnnie przyjęli nas również Zmartwychwstańcy, w domu generalnym, który przechowuje wiele pamiątek po obecności polskiej emigracji patriotycznej.

Trzeciego dnia pobytu w Rzymie, przechodząc obok Forum Romanum, studenci odpoczywali w cieniu budynku Kapitolu i Muzeów Kapitolińskich podczas poznawania legendy o założeniu miasta Rzym i uzupełnili swoje zapasy wody przy jednym z wielu źródełek wody pitnej w całym Rzymie. Gotowi do dalszej drogi, uczestnicy wyjazdu udali się w stronę stacji metra znajdującej się tuż obok dobrze każdemu znanego, potężnego Amfiteatru Flawiuszów – Koloseum. Po niezwykle szybkiej podróży metrem, wszyscy wysiedli na stacji znajdującej się tuż obok niespotykanie pięknej i zapierającej dech w piersiach Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie znajduje się grób św. Pawła- Apostoła Narodów. Po drodze do miejsca zakwaterowania studenci byli na prywatnej audiencji w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, gdzie przyjął nas Pan Ambasador Adam Kwiatkowski. Po powrocie na teren parafii, studenci zwiedzili katakumby znajdujące się wewnątrz Bazyliki św. Pankracego za Murami, poznając historię patrona tego miejsca.

W czwarty dzień naszego pobytu, który był jednym z najbardziej wyczekiwanych, udaliśmy się do wnętrza Bazyliki św. Piotra, która było wprost niesamowita. Żadne zdjęcia nie potrafią uchwycić masywności i wdzięku tego miejsca. Zwiedziliśmy podziemia Watykanu tuż pod posadzką samej bazyliki, gdzie Pani Przewodnik opowiadała nam o starożytnych procesach pochówku zmarłych w podziemiu. Punktem kulminacyjnym tego dnia było zobaczenie na własne oczy grobu św. Piotra Apostoła. Udając się na powierzchnię przez Groty Watykańskie, otrzymaliśmy czas wolny na posiłek, drobne zakupy, wysłanie kartki do bliskich oraz na ostatnią modlitwę w Bazylice. Wracając do miejsca zakwaterowania, zwiedziliśmy Fontannę di Trevi, Panteon oraz Kościół św. Agnieszki na Piazza Navona.

Ostatniego dnia, po ciepłym pożegnaniu z gospodarzami, o godzinie 6:00 zostaliśmy zawiezieni na lotnisko Fiumicino skąd wylecieliśmy z powrotem do Warszawy.

Maciej Sambor, student I roku Chrześcijańskiej turystyki religijnej UKSW